Projektbeskrivning
Grundkurs
Design Sprints

Design Sprint (Innovationssprintar)
Google Design Sprint är en beprövad metod som bygger på Design Thinking och är en
fem dagars process för att besvara kritiska verksamhetsfrågor genom design, framtagning av prototyper och test av idéer tillsammans med kunder eller användare. Metoden möjliggör en inblick i framtiden för att se hur lösningen fungerar samt användarnas/kundernas
reaktion, innan dyra investeringar görs.
Mål
Efter kursen har du fått med dig följande:
- En förståelse för Design Sprint som metod och när den är applicerbar
- En förståelse för de olika delmomentens roll samt syftet med olika verktyg/ritualer – Ha praktiskt erfarenhet av metoden och de huvudsakliga momenten
- Design Sprint är en metod som kräver aktiv workshopledning. Du kommer därför också att att ha utökat din verktygslåda med fler tips och trix samt faciliteringstekniker.
Målgrupp
Kursen riktar sig till dig som är nyfiken på Design Sprint som metod eller som är intresserad av affärs-/verksamhetsutveckling eller produkt/tjänsteutveckling. Den passar också den som vill utmana sig själv inom workshopledning.
Upplägg
Kursen kan genomföras på uppdrag av våra kunder. Den ingår också som en del
i utbildningsprogrammet för våra traineer. Kursen sker dagtid under två dagar. Du får genom kursen en teoretisk förankring men framför allt praktisera de olika stegen.
Kurslängd
Två dagar
Anmälan
Anmäl ditt intresse för utbildningen via formuläret längst ned på denna sida
Frågor?
Kontakta academy@forefront.se